„Ti, kdo se snaží naučit cizí řeč, občas zjistí, že jim přiměřená dávka alkoholu pomůže doslova rozvázat jazyk a komunikovat plynněji. Svým způsobem to dává smysl. Bylo dokázáno, že sklenička piva nebo vína může utlumit zábrany, a díky tomu někteří lidé snáz překonají nervozitu či váhavost, napsal zpravodajský server Time. „
Na tento článek jsem narazila při projíždění internetu. Nebudu ho citovat celý, dám sem odkaz, můžete si přečíst.
Ale podělím se o jednu osobní zkušenost s cizími jazyky a alkoholem. V mém případě samozřejmě s vínem. Jak jsem už psala v jiné vínovince, šla jsem před rokem pěší pouť ve Španělsku do Santiaga de Compostela. Po cestě jsem pila vodu, bylo jí na pouti dostatek. Ve Španělsku se hodně pije víno a je tam velmi dobré víno. Já jsem si ho nedávala, nějak jsem stále chtěla mít čistou hlavu. Na cestu jsem odcházela jazykově nevybavena, moje angličtina byla mizerná, španělská slovíčka jsem chytala po cestě. Moc mi to nevadilo, s kým jsem potřebovala, jsem se vždy nějak domluvila. Ale tu absenci angličtiny jsem vnímala, protože byla dorozumívacím jazykem poutníků z celého světa. Téměř před koncem pouti jsem se potkala s Finkou Mariitou, která si po každodenním putování dávala sklenku vína. Slovo dalo slovo a dala jsem s ní. Jednu sklenku, ono by unavené tělo ani víc nechtělo. A ejhle naše hovory se po víně posunuly na úplně jiný level.
Když jsme na Konci světa – Finisteře měly rozlučkový večer, protože já se ráno vracela do Čech, přisedl si k nám jeden francouzský poutník, se kterým jsem se potkala v průběhu cesty, chvíli mě pozoroval a po chvíli prohlásil.“ A to tvrdila, že nemluví anglicky.“
Eva Reslerová
Odkaz na článek ZDE